Úgy tűnik, hogy a vadvirágok, a legtöbb más növényhez hasonlóan, szenvednek az éghajlatváltozás és a rovarporzók hiánya miatt. A tudósok azonban valami nagyon meglepőt fedeztek fel: a növények úgy fejlődtek ki, hogy rovarok nélkül is boldogulnak.
A rovarok általi beporzás a növényi szaporodás egyik leggyakoribb formája világszerte, a virágzó fajok több mint 80%-a méhekre vagy pillangókra támaszkodik a magok megtermékenyítésében. A kutatók azonban nemrégiben felfedezték, hogy egyes, szántóföldeken termő vadvirágok önbeporzásra fejlődtek ki.
A Párizs közelében termesztett mezei árvácskák (Viola arvensis) négy populációját hasonlították össze az 1992 és 2001 között gyűjtött magokból laboratóriumban termesztett populációkkal.
A genetikai elemzés, a poszméhekkel végzett viselkedési tesztek és a virágok megjelenésének megfigyelése segítségével a csapat váratlan tendenciákat fedezett fel. Kiderült, hogy a modern virágok 20 százalékkal kevesebb nektárt termeltek, és a beporzók is kisebb valószínűséggel látogatták őket, mint a régi magokból nevelt növényeket.